2
maj
2023

Erasmus+ w Przystani

Po kilku latach przerwy Stowarzyszenie Przystań wraca do współpracy międzynarodowej. W ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+ kadra zarządzająca i trenerska podniesie swoje doświadczenia w obszarze „Edukacji dorosłych”.

Sektor „Edukacja dorosłych” w Erasmusie to w dużym skrócie działania wspierające dorosłych – to edukacja formalna, pozaformalna, nieformalna. W naszym przypadku to działania adresowane do rodziców, nastawione w pierwszym rzędzie na podniesienie ich kompetencji wychowawczych, ale i na lepsze funkcjonowanie w rodzinie, na edukację w zakresie finansów rodziny.

Program Erasmus+ pozwoli nam dowiedzieć się, w jaki sposób edukację dorosłych prowadzą organizacje w innych krajach Europy, w jakich tematach, w jaki sposób, za pomocą jakich narzędzi itp. W październiku wybierzemy się na tygodniową wizytę do Aten, gdzie znaleźliśmy organizację podobną do naszej, ale o większym doświadczeniu i działającą szerzej.

Zanim jednak wybierzemy się do Grecji, zakończymy około roczny etap przygotowania językowego. We włoskiej Florencji i na Malcie odbędziemy międzynarodowe kursy językowe, które ułatwią nam rozmowy w Atenach i rozwinięcie współpracy w innych projektach.

Projekt pod tytułem „W poszukiwaniu międzynarodowych inspiracji w edukacji dorosłych” to dla Stowarzyszenia Przystań powrót do współpracy międzynarodowej po kilkuletniej przerwie. Mamy za sobą bowiem kilkuletnią współpracę z francuskimi organizacjami i samorządami z Dinan i Lamballe w regionie Côtes-d’Armor. Ostatnia tygodniowa wizyta w tym regionie, na którą wybraliśmy się z władzami Iławy na czele z ówczesnym burmistrzem Iławy Adamem Żylińskim, była bardzo owocna. Głównym jej efektem było zainspirowanie burmistrza Żylińskiego do podjęcia decyzji o rewitalizacji  opuszczonego budynku przy ul. Wiejskiej w Iławie i stworzeniu tam Centrum Aktywności Lokalnej. W efekcie budynek CAL – wyremontowany i wyposażony z pieniędzy Unii Europejskiej – został oddany do użytku na samo zakończenie kadencji burmistrza Żylińskiego. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić sobie funkcjonowanie organizacji społecznych i Warsztatu Terapii Zajęciowej bez tego obiektu.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji
created by