15
lut
2022

„Lepsza wędka niż ryba”

Celem głównym projektu była integracja i pobudzenie aktywności mieszkańców gminy Dąbrówno przy wykorzystaniu najważniejszego dobra lokalnego, jakim są lokalne jeziora. Dodatkowo celami i obszarami (dobrem) były:

– wzbudzenie postaw aktywnych mieszkańców na rzecz dbałości i ochrony jezior,

– edukacja i włączenie młodego pokolenia w działania na rzecz lokalnych społeczności,

– propagowanie etyki wędkarskiej,

– zainicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska, w tym sprzątanie jezior,

– upowszechnianie wiedzy o warunkach ochrony i połowu ryb,

– edukacja w zakresie poprawy bezpieczeństwa na akwenach wodnych i okolicy,

– integrowanie osób i środowisk związanych z wędkarstwem,

– propagowanie aktywnej turystyki i wędkarstwa jako formy wypoczynku,

Wszystkie powyższe cele zostały osiągnięte. Dzięki realizacji projektu zwiększyło się też zaangażowanie obywateli i organizacji z gminy Dąbrówno w życie publiczne.

W ramach projektu zrealizowaliśmy:

30.10.2021 DĄBRÓWNO, jez. Dąbrowa Mała

ZAWODY WĘDKARSKIE

PIKNIK INTEGRACYJNO-EDUKACYJNY

W zawodach udział wzięło 11 osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli. Zawody zostały przygotowane i przeprowadzone przez wolontariuszy – członków Stowarzyszenia. Informacja o zawodach została opublikowana na profilu Stowarzyszenia na Facebooku oraz udostępniona przez Urząd Gminy w Dąbrównie i Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne. Na potrzeby zawodów zostało przygotowane nabrzeże jeziora Dąbrowa Mała w Dąbrównie. Wyznaczono i oznakowano stanowiska, które później były losowane przez uczestników. Wszyscy podpisali stosowne zgody i listę obecności. Wykorzystano zakupiony w ramach projektu namiot, a uczestnicy otrzymali puchary, statuetki, dyplomy oraz drobne upominki przekazane przez Gminę i GCKB. Podczas zawodów obecny był Wójt Gminy Dąbrówno – Piotr Zwaliński. Oprócz uczestników, którzy brali udział osobiście w zawodach było wielu – około 50 uczestników pośrednich. To osoby, które przyszły zobaczyć zawody, jak również spacerowicze. Pogoda była słoneczna, choć było zimno. Ryby niestety brały słabo, ale atmosfera była sympatyczna i wesoła. Uczestnicy się zintegrowali i dobrze bawili. Dodatkowy puchar dla najmłodszego uczestnika i z największą rybę ufundowało Gospodarstwo Rybackie Ostróda. Część poczęstunku podczas pikniku zakupiło ze środków własnych GCKB w Dąbrównie. Po zawodach, w ramach pikniku integracyjno-edukacyjnego wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani kiełbaskami z grilla. Była okazja do rozmów, integracji. Omówiono też kolejne działania.

19.11.2021 DĄBRÓWNO, jez. Dąbrowa Wielka i rzeka Wel

AKCJA SPRZĄTANIA JEZIORA I RZECZKI Z LĄDU I WODY

PIKNIK INTEGRACYJNO-EDUKACYJNY

Udział wzięło 16 osób. Akcja została poprzedzona plakatami i informacjami na Facebooku Stowarzyszenia oraz Gminy Dąbrówno. W tej akcji wzięła udział Szkoła Podstawowa w Dąbrównie, która jest zlokalizowana w pobliżu sprzątanego miejsca. Dodatkowo, co nas ogromnie ucieszyło – w akcji aktywnie wzięli udział strażacy z OSP w Dąbrównie. Jeden z nich ubrany w specjalny strój nurka, sprzątał dno rzeki. Największą atrakcją dla dzieci i młodzieży było sprzątanie z łodzi za pomocą podbieraka. Do tego celu wykorzystano zakupioną w projekcie łódź wiosłową. Po sprzątaniu wszyscy uczestnicy upiekli sobie kiełbaski na ognisku w ramach pikniku integracyjno-edukacyjnego. Było bardzo sympatycznie, jednak pogoda nie dopisała. Początkowo padał deszcz, a później wiał zimny wiatr. Uczestnikom bardzo podobały się opowieści członka Stowarzyszenia Wojtka Witkowskiego na temat ryb i sytuacji naszych lokalnych jezior. Ustalono, że akcja będzie powtórzona w cieplejszych miesiącach, a dodatkowo członkowie Stowarzyszenia zostali zaproszeni na wizyty i pogadanki o jeziorach i rybach do szkoły w Dąbrównie. W akcji miały wziąć udział także przedszkolaki z lokalnego przedszkola, jednak ze względu na brzydką pogodę ich udział został odwołany.

20.11.2021 LESZCZ, jez. Dąbrowa Wielka

AKCJA SPRZĄTANIA JEZIORA Z LĄDU I WODY

PIKNIK INTEGRACYJNO-EDUKACYJNY

To wydarzenie zamykające projekt odbyło się po drugiej stronie jeziora Dąbrowa Wielka w miejscowości Leszcz. Za rekrutację i zaproszenie uczestników odpowiadał lokalny Radny Gminy z Leszcza oraz sołectwo. Ponieważ Leszcz jest miejscowością charakteryzującą się jedną z najpiękniejszych plaż, akcja odbyła się właśnie na tej plaży. Ze względu na dużą odległość od Dąbrówna, łódź zakupiona w projekcie przypłynęła przy pomocy silnika elektrycznego udostępnionego przez jednego z członków Stowarzyszenia. Pogoda była słoneczna, jednak było zimno i wiał zimny i silny wiatr. Za pomocą łodzi sprawdzono brzegi jeziora i trzciny. Tu śmieci było niewiele w przeciwieństwie do brzegów i miejsc dla wędkarzy. Pomimo małej grupy osób sprzątających, to właśnie w Leszczu zebraliśmy najwięcej odpadów – kilka dużych worków śmieci, głównie puszki, butelki, reklamówki, a nawet stare dachówki, opony i gruz. Podczas sprzątania obecny był także Wójt Gminy i Radny. W obu akcjach sprzątania kluczowym partnerem była Gmina Dąbrówno, która zapewniła worki na śmieci, rękawice oraz odebrała zebrane śmieci. Podczas pikników uczestnicy smażyli kiełbaski. Ogromnie przykro było wszystkim, gdy okazało się, że cały ogromny garnek grochówki skwaśniał. Grochówkę ugotowała Radna Jolanta Wiśniewska specjalnie na weekend, podczas którego odbyły się akcje sprzątania jezior i pikniki. Podsumowując – projekt okazał się fajną i potrzebną inicjatywą. Na pewno działania te będą kontynuowane w przyszłości przy wykorzystaniu zakupionego w projekcie wyposażenia. Na pewno będą zawody i akcje sprzątania jezior z lądu i wody, a po nich pikniki. Dodatkowo, dzięki nawiązanej w projekcie współpracy, będą organizowane pogadanki w szkołach dla dzieci na temat jezior, ich ochrony i ryb. Realizacja projektu połączyła kilka podmiotów we wspólnym działaniu: urząd, GCKB, sołectwa, radnych, OSP. Pokazała też jak angażują się poszczególni członkowie Stowarzyszenia, jak wygląda zaangażowanie. Był to pierwszy projekt dla naszej organizacji, który wiele nas nauczył.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji
created by