8
wrz
2019

Śniadanie Obywatelskie cz. 1

Za nami pierwsze Śniadanie Obywatelskie. Podobne śniadania odbywają się w innych miastach i skutecznie integrują i aktywizują miejskie społeczeństwo.

Dlaczego uważamy, że warto? Bo niewielkim kosztem udaje się zrobić coś dobrego!

Śniadania Obywatelskie dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia „Przystań” i miasta Iława.

Zaprosiliśmy iławian do rozmowy o sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Każdy, kto miał ochotę wziąć w nim udział – mógł się zgłosić. Właśnie taka forma wydała się nam najwłaściwsza, tak, by wszyscy chętni mieli możliwość uczestniczyć w naszych spotkaniach.

Na sierpniowym spotkaniu naszymi gośćmi były osoby zmagające się z różnymi niepełnosprawnościami, rodzice, opiekunowie, osoby zajmujące się w mieście problemami osób niepełnosprawnych, przedstawiciele stowarzyszeń i urzędów. Co udało się ustalić? Przede wszystkim potrzeby, które wymieniali nasi Goście:

  • pomoc w znalezieniu pracy dorosłym osobom niepełnosprawnym,
  • wspólne turnusy dla rodziców i dzieci niepełnosprawnych (z zajęciami też dla opiekunów),
  • więcej mieszkań chronionych,
  • likwidacja barier w funkcjonowaniu na co dzień (w tym architektoniczne),
  • cykl spotkań dla ludzi, którzy opiekują się niepełnosprawnymi rodzicami,
  • przestrzeń do spotkań – samopomocy i wsparcia,
  • organizacja opieki wytchnieniowej oraz tej po śmierci opiekunów.

To oczywiście tylko niektóre z nich. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkiego naraz zrobić się nie da i nie bez pomocy instytucji do tego powołanych – wiemy, że takiego wsparcia i one potrzebują.

Postanowiliśmy zakasać rękawy i już są pewne ustalenia, pierwsze wnioski, działania i pomysły. Będziemy je monitorować.

Zapytaliśmy naszych Gości, co im dało to spotkanie. Każdy z nich potwierdził, że udział był dobrym pomysłem. Rodzice mieli okazję się poznać, wymienić doświadczeniami i już wiedzą, że mają w nas i w sobie nawzajem wsparcie. Mieli okazję uzyskać odpowiedzi na pytania kierowane do osób reprezentujących instytucje wspierające niepełnosprawnych i ich rodziny w naszym mieście. Już zgłaszają nam pierwsze ustalenia i pomysły, które zostały zainspirowane podczas śniadaniowej dyskusji. Trzymamy rękę na pulsie i liczymy, że wyjdzie z tego coś dobrego 🙂

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego spotkania

IMG_20190824_104742
IMG_20190824_101630
IMG_20190824_095217
IMG_5838
IMG_5834
IMG_5821
IMG_5818
IMG_5811
IMG_5809
IMG_5792
IMG_5791
IMG_5782
IMG_5778
IMG_5771
IMG_5764
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji
created by