Jesteśmy grupą osób, która zmienia rzeczywistość.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. 

Budujemy aktywne społeczeństwo. 

Przystań do nas - wspieramy, inspirujemy, rozwijamy.

Aktualności

DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

Gdy będzie słońce i pogoda, słońce i pogoda pójdziemy se razem do ogroda, pójdziemy se razem do ogroda..." - tak śpiewali uczestnicy projektu pt. "Zielono nam" realizowany przez grupę Marsyliada. Po dłuższym oczekiwaniu na odpowiednią pogodę, udało się podjąć zamierzone działania.

Wraz z piękną pogodą, przyszedł czas na działanie w Jaśkowie. Można było "dopieścić" teren przy świetlicy wiejskiej. Zajęcia te bardzo absorbowały młodzież, która pod czujnym okiem dorosłych, w pocie czoła zmieniała wygląd placyku przy świetlicy. 

Projekt niestety dobiega końca, a na ostatnich zajęciach z fitnessu uczestnicy przypomnieli sobie zapomnianą już grę w palanta. Tak ta zabawa spodobała się mieszkańcom Jaśkowa, że po zakończeniu zajęć z instruktorem, grupa spotyka się co drugi dzień by wspólnie grać i miło spędzać czas.

Na zdjęciach widać jak aktywnie pracowali mieszkańcy Jaśkowa, by teren przy świetlicy wiejskiej wyglądał pięknie. Najbardziej cieszy, że w prace włączyli się również młodzi mieszkańcy.

DSC 0509

DL

Działaj Lokalnie IX - Sztuka na mur beton

"Sztuka na mur beton" to projekt grupy Iława Basket Crew. Młodzi ludzie dzięki działaniom realizowanym, czują się współodpowiedzialni za wygląd swojego miasta, a do tego rozwijają swoją kreatywność poprzez naukę graffiti.

Realizacja działań przebiega zgodnie z harmonogramem. Koniec sierpnia był bardzo aktywny. Dzieci i młodzież z Lubawy i Kisielic miały przyjemność wzięcia udziału w warsztatach Graffiti. Młodzi  byli zachwyceni, mogąc uczestniczyć w tych działaniach. Jest to inicjatywa pozwalająca rozwinąć swoje umiejętności w zakresie tej 'sztuki', wyzwalająca kreatywność. Pod okiem specjalisty powstawały interesujące prace. 


Street art – dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu. We wcześniej wymienionych miastach wyznaczone zostały miejsca na wykonanie ciekawych murali.
Zdjęcia przedstawiają wykonany mural w Lubawie oraz Iławie.

Zachęcam do obejrzenia wszystkich zdjęć z realizacji zadania:
https://www.facebook.com/sztukanamurbeton/

lubawaDL

Działaj Lokalnie IX - Nie siedź w domu

Pogoda nie była sprzymierzeńcem realizatorów projektu „Nie siedź w domu”. Na dzień zaplanowanego rajdu rowerowego, pogoda spłatała figle i trzeba było przełożyć działanie. Ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze.

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego i Gospodarczego Franciszkowa realizowało warsztaty rzeźbiarskie, naukę tańca oraz zajęcia z układania koralików. Na najbliższy czas zaplanowano ponownie rajd rowerowy oraz warsztaty rzeźbiarskie. Oby tym razem pogoda nie zawiodła.
Wszystkie działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W zajęciach brały udział również przyjezdne dzieciaki.

Poniższe zdjęcia przedstawiają prace uczestników warsztatów.
20160902 102305 koraliki2

DL

Działaj Lokalnie IX - Świetlica środowiskowa "Starówka"

Świetlica środowiskowa „Starówka” to inicjatywa grupy aktywistów z Iławy, chcących zorganizować dzieciom i młodzieży zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, a tej „starszej” młodzieży zajęcia rekreacyjno-sportowe. Poza zajęciami wewnątrz świetlicy, uczestnicy podejmują różne inicjatywy „na zewnątrz”. Tym razem co to było?
Pomimo niesprzyjającej pogody, grupa podopiecznych świetlicy wraz z opiekunami odbyła „wyprawę” na wieżę ratuszową. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi – p. Dariuszowi Paczkowskiemu, dzieci przełamały lęk wysokości i z zaciekawieniem słuchały opowieści historycznych nt. ratusza i swojego rodzinnego miasta. Na górze wszyscy mogli podziwiać panoramę Iławy, gdzie był czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Rodzice również włączyli się w akcję i służyli jako opiekunowie, pilnując swoich pociech.

Świetlicę środowiskową „Starówka” można opisać dwoma słowami: dzieci i zabawa. Jest ona miejscem, gdzie na co dzień dzieci grają, rysują, rozmawiają, wycinają i kleją. Poza zabawą młodzi uczą się wspólnych zasad. Poznają siebie nawzajem. Do tej pory również odbyło się spotkaniem z policjantem i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla opiekunów.

13669705 1587133944913340 6478824528187377376 n 13692628 1587133864913348 957566642330762700 n 13697211 1587133768246691 6661685876222615804 n 13620114 1585108735115861 7579283665967077287 n

DL

Działaj Lokalnie IX - Ptasi Ogród

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Babiętach Wielkich realizuje edukacyjny projekt pt. "Ptasi ogród" mający na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci i dorosłych z zakresu ekologii i przyrody. Pierwsze działania już zrealizowane.

Wszelkie prace związane z promocją projektu rozpoczęły się 16 czerwca. Informacje o działaniach zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły, na stronie Susza oraz wysłane do gazety lokalnej.

Pierwszym z działań była wycieczka rowerowa do Szwalewa, podczas której uczestnicy obserwowali przyrodę i różne gatunki ptaków. Poza aspektem edukacyjnym, który był niezwykle ważny, uczestnicy zaczerpnęli aktywności fizycznej. W trakcie wycieczki pracownicy Parku Krajobrazowego w Jerzwałdzie przygotowali dla dzieci liczne konkursy, w których młodzi chętnie brali udział. Zorganizowano m.in. konkursy tj.: konkurs fotograficzny „Ptaki w obiektywie”, recytatorski "Ptaki - cudaki" i plastyczny "Kolorowy ptasi świat". Zostaną one rozstrzygnięte niebawem. Wszyscy miło spędzili czas Trwają również warsztaty przyrodnicze, w trakcie których dzieci poznają życie i gatunki owadów (szczególnie zapylających).

Niebawem spotkanie z leśniczym oraz gra terenowa dla dzieci. Młodzi uczestnicy będą rozpoznawać ptaki po wydawanych przez nie odgłosach, a głównym jurorem będzie pan leśniczy.

P1080747

DL

Działaj Lokalnie IX - Chcemy żyć zdrowo i sportowo

Projekt pn. „Chcemy żyć zdrowo i sportowo” realizowany jest przez Aktywnych działaczy z Grabowa i okolic. Jego celem jest aktywizacja i integracja środowiska lokalnego, a co ważniejsze – ukazanie dobrego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Realizatorzy do tej pory zorganizowali pierwszy tydzień letnich półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach. 26 uczniów pod opieką nauczycieli odbyło 4 wyprawy rowerowe po otulinie Wzgórz Dylewskich oraz spływ kajakowy rzeką Drwęcą od Rodzonego do Bratiana. Podczas tych aktywnych półkolonii uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podstawowe zasady efektywnej jazdy na rowerze oraz nauczyli się operować kajakiem na rzece. Ponadto poznali bardzo ciekawe miejsca, jakie kryją się w okolicach Wzgórz Dylewskich, m.in. Kościół Ewangelicki w Zajączkach, Krąg Wspólnoty Kultur, cmentarz ewangelicko-augsburski związany z wsią i majątkiem w Zajaczkach, poniemieckie wiadukty, źródełko, sanktuarium w Lipach, zalew w Lubawie oraz przemierzali szlakiem historyczno-przyrodniczym „W krainie Sassenpile”.

Na zakończenie każdego dnia uczestnicy półkolonii wymieniali się wrażeniami podczas wspólnego posiłku. Nieco zmęczeni, ale z bagażem doświadczeń i żądni nowych przeżyć wracali do swoich domów oczekując jednocześnie drugiego tygodnia aktywnych półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie – Wałdykach.

20160629 085253 20160627 125043


 


DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

W ramach projektu przewidziane zostało przeprowadzenie zajęć ruchowych, wycieczek mających na celu oderwanie się od rzeczywistości a także stworzenie przyjaznego miejsca spotkań. We wsi jest świetlica wiejska, lecz stan jej pozostawia wiele do życzenia.

Realizatorzy więc chcą, aby mieszkańcy wspólnie zaaranżowali teren wokół świetlicy wiejskiej. To ma być również dobrym przykładem dla młodych, pobudzeniem ich do poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne. Działania skierowane są do zróżnicowanej wiekowo grupy, tak by każdy mógł się wykazać. Ostatnim, podsumowującym projekt elementem będzie wspólne ognisko.

W tej chwili odbyło się spotkanie rekrutacyjne, w którym wzięło udział ponad 50 osób. Wszystkich uczestników podzielono na grupy, które zajmą się pracami przy świetlicy wiejskiej. Kolejnymi z działań będą: zajęcia fitness oraz wycieczka do Ogrodu Botanicznego.


13576644 656881904461693 6241892487728947741 o 13558873 656881854461698 1409148450828678078 o


DL

Działaj Lokalnie IX

Lista rekomendowanych projektów w tegorocznej edycji DL:

Aktywna ARKADIA
Chcemy żyć zdrowo i sportowo
Mały, Wielki Aktor
Nie siedź w domu
Piknik integracyjny - Zielono mi
Ptasi ogród
Sztuka na mur beton
Średniowiecznym Szlakiem
Świetlica środowiskowa "Starówka"
Wariacje Matyckie nad Jeziorakiem
Zielono nam

Niektóre projekty są rekomendowane warunkowo i dopiero dostosowanie ich do warunków przedstawionych przez Komisję pozwoli na przedstawienie ich do akceptacji Zarządu Stowarzyszenia.
Niestety nie wszystkim się udało. Projekty były bardzo ciekawe, ale nasz budżet jest ograniczony i nie mogliśmy dofinansować wszystkich projektów.
Ci, którym w tym roku się nie udało niech pamiętają o nas za rok - wielu z Was wie, że to co w jednym roku nie mogło zostać zrealizowane, w kolejnym czasami już udaje się dofinansować.

Tym którym się udało - GRATULUJEMY


DL

Działaj Lokalnie IX – termin wydłużony.

Bardzo dobra informacja dla osób chcących aplikować w tegorocznej edycji konkursu.

Termin składania wniosków uległ zmianie. Swoje wnioski możecie składać do 11 maja 2016 poprzez generator http://system.dzialajlokalnie.pl/

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie.

Poruszone zostaną tematy: jak pisać, aplikować, a także rozliczać dotacje dotyczące programu Działaj Lokalnie. Szkolenie odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2016 (czwartek) o godz. 16:00 w Porcie Śródlądowym, przy ul. Chodkiewicza 5 w Iławie.