Jesteśmy grupą osób, która zmienia rzeczywistość.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. 

Budujemy aktywne społeczeństwo. 

Przystań do nas - wspieramy, inspirujemy, rozwijamy.

Aktualności

DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X" - zmiana terminu!

W związku z licznymi prośbami potencjalnych wnioskodawców programu „Działaj Lokalnie X” ostateczny termin składania wniosków został przedłużony. Wnioski w ramach programu będzie można złożyć do 17 maja bieżącego roku (poprzednio był to termin 3 maja).


DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X" już ogłoszony!

Stowarzyszenie Przystań w Iławie we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza lokalny konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X".

Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Konkurs rokrocznie jest współfinansowany przez lokalne samorządy: POWIAT IŁAWSKI; GMINA SUSZ, GMINA KISIELICE, GMINA ZALEWO, GMINA LUBAWA, MIASTO LUBAWA, GMINA IŁAWA.

W tej edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o podmiotach, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

  1. 1. zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  2. 2. wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
  3. 3. mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  4. 4. przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
  5. 5. będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego - samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  6. 6. będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

W konkursie mogą wziąć udział te organizacje, instytucje oraz grupy, które mają siedzibę w gminach: Iława (gmina wiejska i miejska), Kisielice, Zalewo, Susz, Lubawa (gmina wiejska i miejska). Działania realizowane mogą być tylko i wyłącznie w jednej z w/w gmin.

W tegorocznej edycji wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator http://system.dzialajlokalnie.pl/ Wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę.

Lada moment ruszą szkolenia – informacja o terminach i miejscach ukaże się wkrótce.

Dodatkowe informacje na temat konkursu realizowanego w ramach „Działaj Lokalnie X” można uzyskać:

Stowarzyszenie „Przystań” ul. Skłodowskiej-Curie 23c, 14-200 Iława

Adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator: Perges Dawid, 602474956

Wnioski można składać do 3 maja 2017 r
-- REGULAMIN DLX --


DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

Gdy będzie słońce i pogoda, słońce i pogoda pójdziemy se razem do ogroda, pójdziemy se razem do ogroda..." - tak śpiewali uczestnicy projektu pt. "Zielono nam" realizowany przez grupę Marsyliada. Po dłuższym oczekiwaniu na odpowiednią pogodę, udało się podjąć zamierzone działania.

Wraz z piękną pogodą, przyszedł czas na działanie w Jaśkowie. Można było "dopieścić" teren przy świetlicy wiejskiej. Zajęcia te bardzo absorbowały młodzież, która pod czujnym okiem dorosłych, w pocie czoła zmieniała wygląd placyku przy świetlicy. 

Projekt niestety dobiega końca, a na ostatnich zajęciach z fitnessu uczestnicy przypomnieli sobie zapomnianą już grę w palanta. Tak ta zabawa spodobała się mieszkańcom Jaśkowa, że po zakończeniu zajęć z instruktorem, grupa spotyka się co drugi dzień by wspólnie grać i miło spędzać czas.

Na zdjęciach widać jak aktywnie pracowali mieszkańcy Jaśkowa, by teren przy świetlicy wiejskiej wyglądał pięknie. Najbardziej cieszy, że w prace włączyli się również młodzi mieszkańcy.

DSC 0509

DL

Działaj Lokalnie IX - Sztuka na mur beton

"Sztuka na mur beton" to projekt grupy Iława Basket Crew. Młodzi ludzie dzięki działaniom realizowanym, czują się współodpowiedzialni za wygląd swojego miasta, a do tego rozwijają swoją kreatywność poprzez naukę graffiti.

Realizacja działań przebiega zgodnie z harmonogramem. Koniec sierpnia był bardzo aktywny. Dzieci i młodzież z Lubawy i Kisielic miały przyjemność wzięcia udziału w warsztatach Graffiti. Młodzi  byli zachwyceni, mogąc uczestniczyć w tych działaniach. Jest to inicjatywa pozwalająca rozwinąć swoje umiejętności w zakresie tej 'sztuki', wyzwalająca kreatywność. Pod okiem specjalisty powstawały interesujące prace. 


Street art – dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu. We wcześniej wymienionych miastach wyznaczone zostały miejsca na wykonanie ciekawych murali.
Zdjęcia przedstawiają wykonany mural w Lubawie oraz Iławie.

Zachęcam do obejrzenia wszystkich zdjęć z realizacji zadania:
https://www.facebook.com/sztukanamurbeton/

lubawaDL

Działaj Lokalnie IX - Nie siedź w domu

Pogoda nie była sprzymierzeńcem realizatorów projektu „Nie siedź w domu”. Na dzień zaplanowanego rajdu rowerowego, pogoda spłatała figle i trzeba było przełożyć działanie. Ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze.

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego i Gospodarczego Franciszkowa realizowało warsztaty rzeźbiarskie, naukę tańca oraz zajęcia z układania koralików. Na najbliższy czas zaplanowano ponownie rajd rowerowy oraz warsztaty rzeźbiarskie. Oby tym razem pogoda nie zawiodła.
Wszystkie działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W zajęciach brały udział również przyjezdne dzieciaki.

Poniższe zdjęcia przedstawiają prace uczestników warsztatów.
20160902 102305 koraliki2

DL

Działaj Lokalnie IX - Świetlica środowiskowa "Starówka"

Świetlica środowiskowa „Starówka” to inicjatywa grupy aktywistów z Iławy, chcących zorganizować dzieciom i młodzieży zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, a tej „starszej” młodzieży zajęcia rekreacyjno-sportowe. Poza zajęciami wewnątrz świetlicy, uczestnicy podejmują różne inicjatywy „na zewnątrz”. Tym razem co to było?
Pomimo niesprzyjającej pogody, grupa podopiecznych świetlicy wraz z opiekunami odbyła „wyprawę” na wieżę ratuszową. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi – p. Dariuszowi Paczkowskiemu, dzieci przełamały lęk wysokości i z zaciekawieniem słuchały opowieści historycznych nt. ratusza i swojego rodzinnego miasta. Na górze wszyscy mogli podziwiać panoramę Iławy, gdzie był czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Rodzice również włączyli się w akcję i służyli jako opiekunowie, pilnując swoich pociech.

Świetlicę środowiskową „Starówka” można opisać dwoma słowami: dzieci i zabawa. Jest ona miejscem, gdzie na co dzień dzieci grają, rysują, rozmawiają, wycinają i kleją. Poza zabawą młodzi uczą się wspólnych zasad. Poznają siebie nawzajem. Do tej pory również odbyło się spotkaniem z policjantem i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla opiekunów.

13669705 1587133944913340 6478824528187377376 n 13692628 1587133864913348 957566642330762700 n 13697211 1587133768246691 6661685876222615804 n 13620114 1585108735115861 7579283665967077287 n

DL

Działaj Lokalnie IX - Ptasi Ogród

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Babiętach Wielkich realizuje edukacyjny projekt pt. "Ptasi ogród" mający na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci i dorosłych z zakresu ekologii i przyrody. Pierwsze działania już zrealizowane.

Wszelkie prace związane z promocją projektu rozpoczęły się 16 czerwca. Informacje o działaniach zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły, na stronie Susza oraz wysłane do gazety lokalnej.

Pierwszym z działań była wycieczka rowerowa do Szwalewa, podczas której uczestnicy obserwowali przyrodę i różne gatunki ptaków. Poza aspektem edukacyjnym, który był niezwykle ważny, uczestnicy zaczerpnęli aktywności fizycznej. W trakcie wycieczki pracownicy Parku Krajobrazowego w Jerzwałdzie przygotowali dla dzieci liczne konkursy, w których młodzi chętnie brali udział. Zorganizowano m.in. konkursy tj.: konkurs fotograficzny „Ptaki w obiektywie”, recytatorski "Ptaki - cudaki" i plastyczny "Kolorowy ptasi świat". Zostaną one rozstrzygnięte niebawem. Wszyscy miło spędzili czas Trwają również warsztaty przyrodnicze, w trakcie których dzieci poznają życie i gatunki owadów (szczególnie zapylających).

Niebawem spotkanie z leśniczym oraz gra terenowa dla dzieci. Młodzi uczestnicy będą rozpoznawać ptaki po wydawanych przez nie odgłosach, a głównym jurorem będzie pan leśniczy.

P1080747

DL

Działaj Lokalnie IX - Chcemy żyć zdrowo i sportowo

Projekt pn. „Chcemy żyć zdrowo i sportowo” realizowany jest przez Aktywnych działaczy z Grabowa i okolic. Jego celem jest aktywizacja i integracja środowiska lokalnego, a co ważniejsze – ukazanie dobrego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Realizatorzy do tej pory zorganizowali pierwszy tydzień letnich półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach. 26 uczniów pod opieką nauczycieli odbyło 4 wyprawy rowerowe po otulinie Wzgórz Dylewskich oraz spływ kajakowy rzeką Drwęcą od Rodzonego do Bratiana. Podczas tych aktywnych półkolonii uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podstawowe zasady efektywnej jazdy na rowerze oraz nauczyli się operować kajakiem na rzece. Ponadto poznali bardzo ciekawe miejsca, jakie kryją się w okolicach Wzgórz Dylewskich, m.in. Kościół Ewangelicki w Zajączkach, Krąg Wspólnoty Kultur, cmentarz ewangelicko-augsburski związany z wsią i majątkiem w Zajaczkach, poniemieckie wiadukty, źródełko, sanktuarium w Lipach, zalew w Lubawie oraz przemierzali szlakiem historyczno-przyrodniczym „W krainie Sassenpile”.

Na zakończenie każdego dnia uczestnicy półkolonii wymieniali się wrażeniami podczas wspólnego posiłku. Nieco zmęczeni, ale z bagażem doświadczeń i żądni nowych przeżyć wracali do swoich domów oczekując jednocześnie drugiego tygodnia aktywnych półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie – Wałdykach.

20160629 085253 20160627 125043


 


DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

W ramach projektu przewidziane zostało przeprowadzenie zajęć ruchowych, wycieczek mających na celu oderwanie się od rzeczywistości a także stworzenie przyjaznego miejsca spotkań. We wsi jest świetlica wiejska, lecz stan jej pozostawia wiele do życzenia.

Realizatorzy więc chcą, aby mieszkańcy wspólnie zaaranżowali teren wokół świetlicy wiejskiej. To ma być również dobrym przykładem dla młodych, pobudzeniem ich do poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne. Działania skierowane są do zróżnicowanej wiekowo grupy, tak by każdy mógł się wykazać. Ostatnim, podsumowującym projekt elementem będzie wspólne ognisko.

W tej chwili odbyło się spotkanie rekrutacyjne, w którym wzięło udział ponad 50 osób. Wszystkich uczestników podzielono na grupy, które zajmą się pracami przy świetlicy wiejskiej. Kolejnymi z działań będą: zajęcia fitness oraz wycieczka do Ogrodu Botanicznego.


13576644 656881904461693 6241892487728947741 o 13558873 656881854461698 1409148450828678078 o