Jesteśmy grupą osób, która zmienia rzeczywistość.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. 

Budujemy aktywne społeczeństwo. 

Przystań do nas - wspieramy, inspirujemy, rozwijamy.

Angażujemy się w

FIO MPiPS logo1

Aktualności

Chcesz zainwestować w swoją rodzinę?
Mieszkasz w Iławie lub na terenie gminy Iława?

Zgłoś się do nas i zapisz do udziału w unijnym projekcie pt. PRZYSTAŃ DLA RODZINY.

To szansa, by wziąć udział w ciekawym i cennym przedsięwzięciu, dzięki któremu dowiesz się, jak wzmocnić swoją rodzinę w wychowywaniu dzieci i pokonywaniu innych rodzinnych problemów.

W jaki sposób skorzystasz?

Nauczysz się, jak radzić sobie z dziećmi. Dowiesz się, jak radzić sobie z własnymi trudnościami, w relacjach ze współmałżonkiem i konfliktami rodzinnymi. Lepiej zrozumiesz samego siebie.

Zapraszamy kobiety, mężczyzn oraz ich dzieci powyżej 14 roku życia. Udział w projekcie jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Projekt przewiduje:

  • wspólne wyjazdy rodzinne w weekendy, na które pojadą całe rodziny wraz z dziećmi (w trakcie wyjazdów zapewnimy: pełne wyżywienie, nocleg, transport busem, opiekę nad dziećmi przez cały czas),
  • szkołę dla rodziców, czyli cykl spotkań nt. radzenia sobie z wychowaniem dzieci,
  • ciekawe spotkania tematyczne – m.in. z lekarzem ogólnym, pediatrą, dietetykiem,
  • porady specjalistów – prawnik, psycholog, pedagog oraz inni w zależności od potrzeb,
  • zajęcia dla całych rodzin „Bawmy się wspólnie”, czyli gry i zabawy z dziećmi, zajęcia artystyczne i sportowo-rekreacyjne,
  • inne.

Dla osób dorosłych (rodziców) planujemy w trakcie 12 miesięcy trwania projektu 122 godziny zajęć oraz zajęcia w trakcie 4 wyjazdów weekendowych. Dla młodzieży w wieku 14-18 lat przygotowaliśmy odrębny program zajęć. Obejmie on 44 godziny zajęć + 3 wyjazdy weekendowe. Osoby chcące poznać więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z nami.

Z kulturą na Ty

W ramach zadania „Z kulturą na Ty” seniorzy odwiedzili Operę Novą w Bydgoszczy i Multikino w Olsztynie.

Uczestniczki projektu „Aktywny Senior – szczęśliwy senior” wraz z opiekunem i wolontariuszami mieli przyjemność zobaczyć operetkę „Hrabina Marica” w Operze Nova w Bydgoszczy. Sztuka opowiadała historie romansu hrabiny Maricy z przebranym za rządcę majątku, ukrywającym swe arystokratyczne pochodzenie hrabią Tassilem. Seniorzy byli zachwyceni efektownymi dekoracjami i strojami, scenami baletowymi, cygańską kapelą, powozem zaprzężonym w żywe konie i automobilem z epoki.

Natomiast w ostatni piątek panie wyjechały do Multikina w Olsztynie na film komediowy w świątecznym klimacie. Kolejne i zarazem ostatnie spotkanie projektowe odbędzie się 29 grudnia 2016. Będzie to czas podsumowań, refleksji i planów na przyszłość mocno zintegrowanej grupy.

  15293439 1170808366307363 88628161 o  15658170 1188845364503663 52387863 o

Kulturalnie u Seniorów

Uczestnicy projektu „Aktywny Senior – szczęśliwy senior” w pierwszy piątek października odwiedzili Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Seniorzy wraz z opiekunem i wolontariuszami w piątkowe popołudnie udali się do Olsztyna na spektakl „Sztukmistrz z miasta Lublina”. Sztuka opowiadała o obyczajowym i religijnym kodeksie tradycji, o wierze i rytuałach żydowskich, o obyczajach, jakie stanowią o przynależności kulturowej. Pomimo późnej pory i deszczowej pogody uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

Kolejny wyjazd w ramach zadania „Z kulturą na Ty” na operetkę „Hrabina Marica” do Opery Nova w Bydgoszczy.

Równolegle trwają zajęcia usprawniające i nordic walking.

IMG 2211 IMG 2207

Aktywni Seniorzy

Uczestniczki projektu „Aktywny Senior – Szczęśliwy Senior” zdecydowanie się nie nudzą. Wypełniony ciekawymi wydarzeniami harmonogram projektu im na to nie pozwala.

Zakończyły się zajęcia ruchowe, co spotkało się z niezadowoleniem uczestniczek. Panie korzystały z tych zajęć z dużym zaangażowaniem i mamy nadzieję, że będą je kontynuowały indywidualnie w domu. Zakończyliśmy również zajęcia warsztatowe w ramach samorealizacji. Ostatnimi były warsztaty quillingu przeprowadzone przez grupę uczestniczek, podczas których przygotowywano ozdoby świąteczne.

W ramach zajęć „Aktywny Senior” uczestniczki spotkały się z lekarzem pierwszego kontaktu. Tematem spotkania było „Profilaktyka i zachowania prozdrowotne w wieku podeszłym”. Panie dostały wiele wskazówek nt. typowych schorzeń dotyczących seniorów, jak im zapobiegać bądź jak sobie z nimi radzić w razie zaistnienia.

Ostatnim wydarzeniem w ramach cyklu „Z kulturą na Ty” było wspólne wyjście do iławskiej kręgielni, co zostało przyjęte z dużym ożywieniem.

W najbliższym czasie uczestniczki wezmą udział w warsztatach kosmetyczno – fryzjerskich oraz wyjadą do Opery Nova w Bydgoszczy.

14975818 1148535791867954 2098049177 o 15034155 1152924748119453 527371309 o 14963454 1148550988533101 1928218485 o

Działania Aktywnych Seniorów

Projekt „Aktywny senior – szczęśliwy senior” postępuje zgodnie z harmonogramem i obecnie jest w aktywnej fazie wdrażania.

Część grupy odbyła szkolenie na opiekunów osób starszych i chorych. Po odbytych stażach w realnych środowiskach, który był elementem praktycznym szkolenia, panie podjęły pracę u osób wymagających pomocy osób trzecich. W ramach bloku „Z kulturą na Ty” uczestnicy wzięli udział w rejsie po Jezioraku i wycieczce do Fromborka. Podczas rejsu był jeden przystanek w Chmielówce, w ośrodku wypoczynkowym położonym nad brzegiem Jezioraka. We Fromborku wraz z panią przewodnik panie zwiedziły zamek, muzeum Mikołaja Kopernika i wysłuchały koncertu organowego.

W między czasie uczestniczki korzystają z ćwiczeń usprawniających i biorą udział w zajęciach nordic-walking realizowanych pt. „Ruch to zdrowie”.

W ramach spotkań z cyklu „Aktywny Senior” panie spotkały się z prawnikiem, dietetykiem i rzecznikiem osób starszych. To były zajęcia warsztatowe z aktywnym udziałem uczestników.

Przed nami jeszcze wyjazd do teatru i opery oraz zajęcia warsztatowe typu decoupage, quilling i robótki ręczne.

 

IMG 1962 IMG 1873